Najlepsze szkolenia dla działu HR, sprzedaży, rozwoju

Jak poprawnie zawierać umowy z pracownikami?

two men facing each other while shake hands and smiling

Poprawne zawarcie umowy z pracownikiem jest gwarantem przestrzegania przez nich ustaleń i zasad. Jednak już sam wybór odpowiedniej formy umowy jest wyjątkowo ważny – nie tylko z punktu widzenia korzyści finansowych czy bezpieczeństwa pracownika, ale również z uwagi na możliwość kontroli urzędniczych.

Forma umowy

Umowa o pracę to obecnie najbardziej pożądana przez pracowników forma zatrudnienia, jednak pracodawcy często decydują się na zawarcie umowy cywilnoprawnej, której koszty są niższe. Aby zawierana umowa była zgodna z prawnymi regulacjami musi być dostosowana do charakteru wykonywanej pracy.

Jeśli pracownik wykonuje swoje obowiązki w miejscu pracy w stałych godzinach oraz działa pod nadzorem kierownika (w tym menedżera lub samego pracodawcy) należy podpisać z nim umowę o pracę. W przeciwnym razie może on dochodzić swoich praw (takich jak możliwość skorzystania z płatnego urlopu) w Sądzie.


Ciekawe szkolenia eksperckie. Otwarte zamknięte i webinary


Elementy umowy

Aby poprawnie zawierać umowy z pracownikami musimy również odpowiednio skonstruować sam dokument. Umowy o pracę z natury regulowane są przez Kodeks Pracy – oznacza to, że nie jest wymagane zawieranie każdego szczegółu w samym dokumencie.

Muszą znaleźć się na nim dane obu stron, wykaz obowiązków, wynagrodzenie oraz miejsce pracy, jednak nie wymaga się informacji o wymiarze urlopu czy okresie wypowiedzenia – są to aspekty, które szczegółowo opisane są w Kodeksie Pracy. Nieco więcej wysiłku wymaga konstrukcja umów o dzieło lub zlecenie: te formy zatrudnienia nie są regulowane prawnie, przez co pracodawca powinien zawrzeć w nich wszystkie ważne informacje.

Z pewnością warto zainwestować w kursy i szkolenia, które pomogą nam w konstruowaniu umów oraz zaznajomią z procedurą zatrudniania pracownika. Jeśli chodzi o szkolenie Prawo Pracy jest to z pewnością pozycja obowiązkowa dla każdego pracodawcy. Ważna jest także znajomość przepisów, które regulowane są przez Kodeks Pracy szkolenia pomogą w interpretacji poszczególnych przepisów, co pomoże uniknąć błędów podczas zatrudniania pracownika.